Ana Yemekler

Karnıyarık

Karnıyarık

Karnıyarık, kıyma ve patlıcan malzemelerinin karışımı ile elde edilen Geleneksel Türk Yemeğimizdir.ülkemizde çok yaygın tüketilen yemeklerden olup,bu yemek kolay
karnıyarık tarifi ile yapılsa bile birçok kişi tarafından beğenilmektedir. İlk olarak Selçuklu Döneminde yapıldığı düşünülmektedir.
Tahminlere göre ilk olarak sivas ve çevresinde ortaya çıktığı iddaa edilse de bu tahmin kesinlik göstermemiştir. Karnıyarığın yapılışı için tıklayınız.

Yaprak Sarma

yaprak sarma

Geleneksel Türk Yemeğimiz olan yaprak sarması yurdumuz genelinde yaygın olarak yapılan ve tüketilen bir yemektir. Her yörenin kendine özgü tarifi olsada bu lezzetli
yemeğin tadı heryerde muhteşemdir.Yaprak sarmasının birçok çeşidi mevcuttur.Bunlardan bazıları şunlardır:
Zeytinyağlı Yaprak Sarması, lahana sarması, pazı sarması, kiraz yaprağı sarması… Yaprak Sarma yapılışı için tıklayınız.

Peynirli Börek

Peynirli börek Türk mutfağının olmazsa olmaz yemeklerinden biridir, aynı zamanda geleneksel türk yemekleri denincede aklımıza gelen yemeklerden biride börektir. Börek sevdiğimiz iç malzemesine göre değişiklik gösterebilir çoğunlukla ülkemizde peynirli, kıymalı, ıspanaklı ve patatesli börekler yapılmaktadır.Börek yapacağımız zaman yapılabilecek bir çok türü olmaktadır, kol böreği, su böreği, boşnak böreği, adana böreği ve tepsi böreği gibi bir çok börek çeşitleri mevcuttur. Peynirli Börek yapılışı için tıklayınız.

Fırında Tavuk Patates

Fırında tavuk patates yemeğini ister bir adet tavuğu parçalayarak isterseniz baget tavuk kullanarak ya da terciğinize göre tavuk kanatlar ilede yapabilirsiniz bunlara ek olarak yemeğe ilave biber ve domates de katabilirsiniz herkese kolay gelsin, afiyet olsun. Fırında Tavuk Patates yapılışı için tıklayınız.

Gül Böreği

Gül Böreği
Gül Böreği

Kıymayı sıvı yağda iyice güzel bir şekilde kavurun. Sonra ince ince doğradığınız soğanla beraber tuz ve karabiber de ekleyip kavurmaya güzel bir şekil de devam edin.
Normal bir kasede yarım bardak sıvı yağ ile yarım bardak sütü karıştırın. Sonrasın da yufkayı masaya yayın. Üzerine yağ ve süt karışımından sürdükten sonra ise 4’e kesin. Parçaların geniş kısmına kıymalı harçtan koyup rulo şeklinde iyice sarın. Gül Böreğinin devamı için tıklayın.

Bulgur Pilavı

bulgur pilavı

Bulgur ülkemizde çok yaygın olarak kullanılan bir besindir.Bulgurun lezzeti ve besleyici özelliği çok olmakla birlikte her türlü ana yemek ile uyum sağladığından
çoğunlukla sofralarımızda görürüz.Türkiye içerisinde her yöreye ait birçok farklı tarifler vardır ve hepside birbirinden lezzetlidir. Bu tariflere
örnek olarak; Salçalı bulgur pilavı, Tavuklu bulgur pilavı, Tereyağlı diyebiliriz. Bulgur Pilavının yapılışı için tıklayınız.

Kısır

Kısır

Kısır ın ana maddesi bulgur olmaktadır yörelere göre içerisindeki malzemeler farklılık göstermektedir siz kendi isteğinize göre sevdiğiniz veya sevmediğiniz yeşilliklerde değişiklik uygulayabilirsiniz. Kısır yapılışı için tıklayınız.

Tavuklu Pilav

Geleneksel türk yemekleri denince akla gelen yemekler arasında muhakkak tavuklu pilav yemeği vardır. Tavuklu pilav yemeği genellikle türk sokaklarında görebileceğimiz pilav arabası ile satılan eşsiz tadıyla çoğu kişi tarafından sevilen bir yemektir. Tavuklu Pilav yapılışı için tıklayınız.

Ev Yapımı Poğaça

Herkese merhaba, şu karantina günlerinde hem güzel tarifler öğrenmek hem de iftardan sonra güzel yemekler ve tatlılar yapmak için geleneksel türk yemekleri sitemizde bulunan tariflerimizi deneyebilirsiniz, genellikle türk mutfağında yapılan yemeklerin ve tatlıların tariflerini sitemizde vermeye devam ediyoruz sizde bu tarifleri deneyip uygulayabilirsiniz herkese afiyet olsun. Ev yapımı poğaça yapılışı için tıklayınız.

Ev Yapımı Mantı

Hamur için olan tüm malzemeleri bir kapta yoğurun. Yaptığınız hamuru 4-5 dakika dinlendirin. Hamuru 2 bezeye bölün. Hamuru ince açın ve küçük kareler olacak şekilde kesin. İç harç için kıyma,yumurta, tuz ve karabiberi kavurun. Kestiğiniz hamurların içerisine hazırladığınız iç harcı doldurup muska şeklinde kapatın. Ev Yapımı Mantı için tıklayınız.