Türk Yemek Tarihi

Türk Yemek Gelişimleri

Türk yemeklerinin gelişimi binlerce yıl önceye dayanmaktadır. Anadolu’ya gelmeden önce Orta Asya’da iken Türk toplulukları o coğrafyanın özelliklerine göre yemek kültürü edinmişti daha çok avcılık ve doğal beslenim olduğu için çok çeşitlilik yoktu ve henüz bir yemek kültürü oluşmamıştı. Ancak Türkler Anadolu topraklarına giriş yaptıktan sonra yemek kültüründe büyük değişimler başlamıştır.

Türkler Anadolu’ya girmesiyle birlikte bereketli topraklara sahip olması ile günümüzde ki mutfak kültürünün inşasına başlamıştır diyebiliriz. Artık yıllar içeresinde avcılık önemini yitirmeye başlamış ve tarlalarda, arsalar da topraktan mahsul üretmeye yönelmiştir. Zaman içerisin de Osmanlı Devleti’nin kurulmasıyla birlikte halk ta artık zenginleşmeye başlamıştır bunun sonucun da Türk yemekleri çeşitlilik kazanmaya başlamıştır. Türk mutfağının gelişmesin de şüphesiz farklı medeniyetlerle kültür alışverişinin de etkisi vardır.

Osmanlı Devleti zamanın da Türkler Rumlar, Ermeniler, Araplar ile birlikte yaşıyorlardı ve yemek kültürün de bu kültürlerden yansımalar olmuştur. Örnek vermek gerekirse zeytinin Türk mutfağına girişi Yunan topraklarının Osmanlı Devletine geçmesiyle birlikte meydana gelmiştir, aynı şekilde hurma da Araplar vasıtasıyla Türk mutfağına girmiştir. Ayrıca Anadolu topraklarında yüzlerce meyve, tahıl, sebze yetişmesine müsait iklim ve toprak yapısı olması günümüz de ki zengin Türk mutfağı oluşmasını sağlamıştır. Cumhuriyetin kurulması ile birlikte Türkiye mutfak kültürünü Dünya’ya anlatmaya ve reklamını yapmaya başlamıştır, bunun sonucun da bir çok yabancı turist sırf zengin Türk yemeklerini tatmak için Türk topraklarına gelmiştir.

Türk mutfağının kalitesi aynı zamanda şuradan da anlaşılmaktadır, Dünya’nın bir çok ülkesin de yapılan yemek kültürü anketleri, çalışmaları da bize gösteriyor ki Türk mutfağı kültürü Dünya’nın en zengin ve en lezzetli yemeklerine sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Diğer yandan uzmanlar Türk mutfağı kültürü için şunu da dile getiriyorlar, yapılan incelemeler de özellikle Avrupa’da domuz gibi ve Uzak Doğu Asya’da vahşi hayvanların, köpek, kedi, yarasa gibi son derece sağlığa zararlı ve iğrenç yemek kültürüne sahipken, Türk yemeklerin de tüm Dünya tarafından onay görmüş sağlıklı, sindirimi kolay dana, koyun, tavuk gibi sağlıklı ve temiz etler tercih ediliyor ve yemekler de kullanılıyor. Tüm bunlar neticesin de şu kesin bir gerçek ki Türk mutfağı kültürü diğer ülkelerden çok daha zengin ve lezzetli. Sitemizde bulunan diğer içeriklere göz atmak için tıklayınız.