Tatlılar

Elmalı Kurabiye

Elmalı Kurabiye

Elmalı kurabiye nin birden fazla yapım şekli olsa da genel olarak hepsinin tatları birbirine yakındır.Elmalı kurabiyenin orijinal adı turtadır ve orijinal çıkış yeri İngilteredir. İngiltere ve ülkemizde daha çok beş çayı olarak adlandırılan 17.00 den sonra çay ile birlikte yenir. Elmalı Kurabiyenin yapılışı için tıklayınız.

İrmik Helvası

1 çay bardağından biraz daha az tereyağı ile yarım çay bardağı sıvı yağı karıştırıyoruz ve bir tencereye döküyoruz, çan fıstıklarını tencerenin içine atıyoruz ve bu şekilde hafif pembeleşinceye kadar kavurmaya devam ediyoruz, kavurma işlemi bittikten sonra irmiği üzerine ekliyoruz ve sürekli olarak kısık ateşte irmiğin rengi dönene kadar karıştırıyoruz. İrmik helvasının yapılışı için tıklayınız.

Islak Kek

Islak kek nasıl yapılır ? Yumurtalar ve toz şeker büyük bir kaba konup mikser ya da kaşık yardımı ile en az 5 dakika güzelce çırpılır. Çırpıldıktan daha sonra 1 su bardağı soğuk süt, yarım su bardağı sıvı yağ, 1 paket vanilya ve 1 paket kakao hep birlikte konulup pütürsüz kıvam alıncaya kadar tekrardan çırpılır.Tarifin devamı için tıklayınız.

Muzlu Muhallebi

Tereyağını bir tencerede eritiyoruz.

Tencereye unu ekliyoruz ve 7 – 8 dk kısık ateşte kavuruyoruz. Bir kapta süt, şeker ve 1 tane yumurta sarısını karıştırıyoruz ve karışımı ayrı bir tencerede kısık ateşte ısıtıyoruz. Isıtılmış sütlü karışımımızı azar azar sürekli karıştırarak kavurduğumuz unun üzerine ekliyoruz. 5 dakika karıştırıyoruz bu şekilde kıvamını alacaktır. Muzlu muhallebinin yapılışı için tıklayınız.